Select Page

Zdrave navike koje bismo trebali usvojiti

Zdrave navike koje bismo trebali usvojitiScore 86% Score 86%

Često čujemo da je neko rob navika i to nikada nije dobro. U životu je važno opustiti se i živjeti prema prirodnom ritmu, ali je to nemoguće za modernog čovjeka.

Priroda ima svoje smjene dana i noći koje mi već dugo ne pratimo. Niko ne liježe sa zalaskom sunca, vrijeme provedeno u snu se znatno smanjilo, jednako kao i vrijeme koje provedemo u kretanju.

Sve to utiče i na naše zdravlje, pa bismo morali početi usvajati, makar i prisilno, navike koje će nas osnažiti, oporaviti i vratiti u ritam s prirodom.

 

Navike koje su dobre

  • rano ustajanje
  • vježbe i masaža tijela
  • pravilno disanje
  • dobro ižvakati svaki zalogaj
  • ne pretjerivati ni u čemu
  • piti vodu, mlijeko s đumbirom, mlaćenicu
  • puno kretanja
  • lagana večera
  • meso jesti rjeđe
  • lijeganje bar oko 22:00 uvečer

Najprije bi trebalo ustaliti vrijeme ustajanja, umivanja, tjelovježbe, vrijeme obroka i vrijeme lijeganja.

 

Uhvatiti prirodni ritam

 

Zdravo srce

Zdravo srce

 
Prema kineskoj medicini, bilo bi dobro ustajati sat prije izlaska sunca i obaviti sve što treba ujutro: tuširanje i masaža cijelog tijela, izvođenje vježbi (najbolje kraj otvorenog prozora, kad vrijeme to dopušta, ili u bašti, ko je ima), vodeći pri tome računa o disanju, kao najvažnijem faktoru vježbanja.

Doručak je također važan za početak dana, jer daje snagu našem tijelu da podnese sve napore koji ga čekaju. Iznimno je važno da jedemo u miru, bilo bi dobro i u tišini, i da smo svjesni svakog zalogaja koji uzimamo.
Nipošto ne bismo smjeli čitati ili raditi bilo što drugo prilikom jela, jer nam to skreće misli i jedemo puno više a da ne žvačemo pravilno.

Ako svaki zalogaj sažvačemo bar tridesetak puta, pomažemo našem probavnom traktu, ali istovremeno jedemo i duplo manje, jer osjećaj sitosti brže dopire do mozga. Na taj način, bez imalo mučenja i prisile, možemo izgubiti par kilograma za mjesec dana, a da nismo ni pokušavali ići na dijetu.

 

Mjera u svemu

 

Mlijeko i hljeb

Mlijeko i hljeb

 

Ne treba pretjerivati sa unošenjem hrane, posebno ne uveče, kada zadnji obrok mora biti barem dva sata prije spavanja. Meso ne bi trebalo jesti češće od tri puta sedmično, jer se dugo probavlja i zadržava u crijevima i po nekoliko dana.

Uz obrok ne treba uzimati sokove, pogotovo ne gazirane, jer unosimo višak kalorija i otežavamo probavu. Dobro je popiti čašu mlaćenice sa malim dodatkom đumbira ili kima (prstohvat), jer to pomaže probavu.
Ako uzimamo suviše hladna pića, smanjujemo otpornost oganizma i povećavamo količinu sluzi.
Umjesto toga, pred spavanje bi bilo dobro popiti čašu svježeg mlijega sa prstohvatom đumbira, jer to hrani i tijelo i mozak.

 

Djumbir

Djumbir

 

U toku dana je važno dosta kretanja, pješačenja po čistom zraku, posebno pored rijeke. Ako je zrak zagađen, možemo vježbati u sali ili u kući, bitno je da svaki dan pređemo između dva i tri kilometra, zbog zdravlja i srca i cjelokupnog organizma.

Jednom sedmično bilo bi dobro imati dan posta, kad se pije samo 2-3 litra vode sa par kapi limuna, a ako ne možemo izdržati, možemo barem jednom mjesečno.

Ni u postu, kao ni u hrani, nipošto ne treba pretjerivati. Jednako tako, ne treba ni lijegati odmah nakon obroka, jer ćemo i dobiti na kilaži i izgubiti na zdravlju.

Svi se slažu da je veoma važno leći barem dva sata prije ponoći, jer je taj dio sna najvažniji.
Treba lijegati u provjetrenu prostoriju, nipošto ne držati TV u njoj i izbjegavati svaku vrstu uzbuđenja pred spavanje, bilo da je riječ o filmu, knjizi ili nečemu drugom.

Osnovno u svemu je ne pretjerivati ni u čemu i naš organizam će polako hvatati prirodni ritam.

Navike prema važnosti

86%

Ukratko Mjera u svemu je najvažnija, jednako tako i pravilno disanje i žvakanje. Pronaći pravi odnos između kretanja, odmora i uzimanja obroka oporavlja organizam i vraća prirodnu ravnotežu.

Ustaliti navike
70%
Kretanje
80%
Pravilno žvakanje
90%
Pravilno disanje
90%
Mjera u svemu
100%

O autoru

Lajla Pašić

Lejla Pašić, ekonomistica, rođena u Sarajevu 1957. Radi kao brand manager, ali i kao dopisnik mnogih blogova i portala. Nedavno je započela i vlastiti blog.

Komentar 1

  1. Svidja mi se ovo za zvakanje i znam da je istina, ali je tesko dobro zvakati kad ostaris. Zubi su problem, haha. Inace, i kretanje nam je manje nego prije. Sve je to vrzino kolo, moras a ne mozes. Pozdrav.

    Reply

Ostavite Komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Kategorije

Arhiva

Pribilježite se na blog!





Izabrano

  • Dan Državnosti

    Danas je Dan državnosti BiH, pune 72 godine otkako je ZAVNOBIH zasijedao u Mrkonjić Gradu 1943. I ma šta mislili o životu ovdje, ovo je naša zemlja i moramo joj željeti dobro, ako to želimo i sami sebi. I zato, sretan ti Dan Državnosti, Bosno i Hercegovino, i dočekala ih još mnogo!

  • Treba li pričati o bolesti

    Kad čovjek stigne u zrele godine, česte su besane i teške noći u kojima boli i bolucka ono što nije nikada ranije. Ali kome se požaliti? Da li iko shvata tuđe nevolje i tuđe bolove, ili je pametnije nečujno trpjeti?

  • Kad saznaš da ćeš dobiti unuče

    Baš kad čovjek očekuje da će uživati u miru jer su djeca konačno počela da rade i da se ponašaju odraslo, iznenada ti saopšte da će brzo dobiti dijete, a da nisi ni znala da imaju u planu porodicu. A još uvijek žive s tobom!